Jasełka 2011

22 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe.

Najprostsza definicja hasła “Jasełka” to widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych. Swoje korzenie wywodzi i wzorowane jest na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. To właśnie Św. Franciszek z Asyżu uznawany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych.

Treścią inscenizacji jasełkowych jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym.

Stare teksty jasełkowe, najczęściej mówione gwarą, są anonimowe. Dzisiaj bardzo często są przerabiane i wplątywane są do nich wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.

Tegoroczne Jasełka w naszej szkole opowiadały o życiu ludzi w Starym Przechwałkowie, które zmieniło się po niespodziewanej wizycie diabła. Zapanowały kłótnie i spory. Dopiero narodzenie Jezusa sprawiło, że w mieście zapanowała zgoda.

„Zgoda! Zgoda! – zawołali – zgody nam potrzeba,
          Bo bez zgody nie ma w kraju ni pieśni, ni chleba!”

Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili nas mili goście:

p. Zbigniew Sobczyński – Przewodniczący Rady Gminy Grabów,

p. Józef Drozdowski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Grabów,

p. Emilia Czarnocińska – Prezes Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” w Kadzidłowej,

p. Beata Bąk – Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Marii Koszutskiej w Kadzidłowej,

ks. Bartłomiej Szost – proboszcz parafii p.w. Św. Jana Chrzciciela w Rdutowie,

ks. Bogdan Stanisławczyk - proboszcz parafii p.w. Św. Mateusza w Starej Sobótce.

Mieliśmy także zaszczyt gościć rodziców naszych uczniów. Dziękujemy za Państwa obecność:)