Palmy wielkanocne

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły przygotowali palmy na Niedzielę Palmową do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Kadzidłowej.

Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I i II przygotowywali kwiaty do palm z rodzicami w domu, a w szkole pod opieką wychowawców składali kwiaty, gałązki wierzbowe, bukszpan i inne elementy dekoracyjne w całość. Starsi całą pracę wykonywali w szkole.
Palma upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Najdawniejsza forma palmy była znakiem odradzających się na wiosnę sił witalnych. Dlatego nie mogło w niej zabraknąć wiecznie zielonych gałązek sosny, jałowca, bukszpanu i barwinka. Jednak podstawą każdej palmy była wierzba. Uprzywilejowane miejsce zawdzięcza legendzie. To ona spośród drzew i krzewów, jako pierwsza ugięła swe gałązki i z żalu po śmierci Jezusa zaczęła płakać. Za to w nagrodę od Boga otrzymała długowieczność. Wierzono, że bazie z wielkanocnej palmy, zwane bagniątkami, mają cudowne właściwości. Łykano je dla poprawy lub zachowania zdrowia.

Palmy z upływem lat stawały się coraz bardziej strojne w kolorowe wstążki, kwiaty z bibuły, koronki. Wykonywane własnoręcznie były dumą i przedmiotem rywalizacji między gospodyniami.